VÖRÖSMARTY MIHÁLY KATOLIKUS
ÁLTALÁNOS ISKOLA ÉS ÓVODA
"Mi dolgunk a világon? küzdeni
Erőnk szerint a legnemesbekért."
Szent Ferenc kisnővérei tartalmas és érdekes előadást tartottak Assisi Szent Ferenc életéről, aki a környezetvédelem és az állatok védőszentje is. Teréz és Franciska nővér mesélt Szent Ferenc hitéről, természet- és állatszeretetéről. Ferenc már a 13. század elején azt hirdette, hogy mindent szeretnünk kell, ami körülvesz minket, legyen az élő vagy élettelen. Egy rövid videó megtekintésével a nővérek mindennapjait is megismerhettük: milyen Assisi Szent Ferenc szellemében és életpéldája szerint élni.
„Ahol szeretet és bölcsesség van, ott nincs sem félelem, sem tudatlanság.” (Int27,1)
Köszönjük Teréz és Franciska nővér előadását!
A rózsafüzér, vagyis a szentolvasó imádsága a kereszténység korai időszakából ered. A hagyomány szerint onnan kapta a nevét, hogy az első rózsafüzéreket Szent Domonkos összepréselt rózsaszirmokból készítette: „koszorút font” a Szűzanya számára.
Október 1-jén, kedden 8 órakor a Vörösmarty Mihály Katolikus Általános Iskola és Óvoda alsós és felsős tanulói rózsafüzéreket hoztak, amelyeket Ft. Szedmák Zoltán atya megáldott, emlékeztetve minket arra, hogy a rózsafüzér rendszeres imádkozása segít nekünk elmélyíteni Krisztussal való kapcsolatunkat. Diákjainkkal együtt imádkoztunk közösen egy tizedet, majd megtekintettük a rózsafüzér-kiállítást.
Pio atya így elmélkedett a rózsafüzérről: „A sötétség idején a rózsafüzérbe kapaszkodni olyan, mintha megfognád Égi Édesanyád kezét. Imádkozd mindennap a rózsafüzért! Bízd rá magad Máriára – Ő gondoskodik rólad.”
A rózsafüzér-imádság és a kiállítás szervezéséért köszönettel tartozunk Szabó Krisztina tanítónőnek.
A szeptemberi jeles napok közül kiemelkedik szeptember 29., Szent Mihály napja. Ezt a napot a gazdasági év fordulójaként tartották számon az állattartók.
A Szent György-napkor legelőre terelt állatokat ugyanis ilyenkor hajtották vissza. Ugyanezen a napon számoltatták el és szegődtették a pásztorokat is. Nagy ünnepségek, vidámságok, vásárok kapcsolódtak ehhez a naphoz. Az emberek ezeken a vásárokon szerezhették be a szükséges ruhákat, megvásárolhatták a munkájukhoz elengedhetetlen felszereléseket.
Továbbá nagyon sok időjárással kapcsolatos népi megfigyelés kötődött ehhez a naphoz. (Például ha a fecskék még nem mentek el Szent Mihályig, akkor hosszú őszre számíthatunk.)
Szeptembert Szent Mihály havának is szokták hívni.
Szent Mihály napjától kezdődött a kisfarsang, a mulatozás, az őszi lakodalmak ideje. Ezek Katalin-névnapig (november 25.) tartottak.
Manapság is híresek a Mihály-napi vásárok.
Iskolánkban is minden évben megemlékezünk erről a jeles napról.
Az idén szeptember 30-án hétfő délután vártuk a tanulókat, kis ovisainkat és a szülőket az eseményre. Mihály-napi rendezvényünk megnyitóján a 2. b osztály mutatta be műsorát, melyben a vásárhoz kapcsolódó népi játékokat, táncokat, mondókákat, vásári kikiáltókat elevenítettek föl.
A vásári hangulatot fokozta a régi időket idéző dekoráció, melyhez a korabeli tárgyakat, terméseket a 2.b osztály tanulói és szüleik gyűjtötték össze.
A ráhangoló műsor után, az osztályok „standjainál” megkezdődött a Mihály-napi portékák árusítása, kínálása. A szülők kézműves termékekkel, házi süteménnyel, édességgel, zsákbamacskával készültek, melyeket a gyerekek kedvező áron vásárolhattak meg.
Igazi vásári forgatag alakult ki az iskola aulájában.
A jó hangulat idén sem maradt el! Vásárfia nélkül senki sem tért haza!
Köszönjük a szervező pedagógusok, Révainé Radácsi Katalin és Gulyás-Kriván Mária munkáját!
Az állatok világnapja alkalmából adománygyűjtést szerveztünk a Miskolci Állatsegítő Alapítvány állatai számára. Rengeteg felajánlás érkezett, kutya- és macskaeledelek, játékok, plédek és fertőtlenítőszerek: ezúton is köszönjük a szülőknek! Hétfőn a tanulókkal átadtuk az összegyűjtött adományokat az alapítvány munkatársainak, akik két kutyával érkeztek hozzánk a gyerekek nagy örömére. Előadást tartottak a menhely munkájáról, a mindennapi állatmentésről és az állatok örökbefogadásáról. Természetesen nem maradhatott el a kutyák simogatása sem.
A gyerekek nagyon jól érezték magukat a kutyákkal, köszönjük a szervezést Szűcs Zsuzsa tanárnőnek!
A Vörösmarty katolikus kápolnája Szent Mihály főangyal nevét viseli. Egy nappal a Szent Főangyalok ünnepét követően, szeptember 30-án, hétfőn 8 órakor Ft. Szedmák Zoltán és Ft. Molnár Attila atyák közreműködésével szentmisét mutatott be Ft. Juhász Ferenc plébános atya. A miseszándékot a diákjaink és dolgozóink által összegyűjtött kérések adták.
A homíliában Feri atya feltette a Szent Mihály-naphoz kapcsolódó kérdést: Ha bántanak, ki véd meg bennünket a hétköznapokban? Jézus és a Szentlélek, apa és anya, ezek a legtermészetesebb válaszok. Na és az angyalok, különösen a védangyalunk, aki felébreszti annak a lelkében a bűntudatot, aki bántani akar bennünket.
Ilyen védangyal iskolánk és óvodánk számára Szent Mihály. A védelem jelképével, vagyis a karddal a kezében ábrázolja Őt az aula falára helyezett kép. Van tehát védőszentünk, imádkozhatunk hozzá: "Szent Mihály arkangyal, védelmezz minket a küzdelemben..."
(Ágoston Zsolt)
Szeptember 30-án este nyolcadik osztályos tanulóink izgalmas programokon vettek részt a kutatók éjszakáján a Kossuth Gimnáziumban. A programon szituációs feladatokon keresztül megismerhették az elsősegélynyújtást, Ambi babán próbálhatták ki az újraélesztést. Látványos kémiai kísérleteket láthattak, utána készíthettek saját parfümöket a laborban.
Végignéztek egy boncolást, mely során malacszív és -vese felépítését tanulmányozták. Végül amatőr régészként állatcsontokat és koponyákat azonosítottak.
A gyerekek nagyon jól érezték magukat, köszönjük a szervezést Szűcs Zsuzsa tanárnőnek!
Sok éve hagyomány iskolánkban, hogy megemlékezünk a magyar népmese napjáról és Benedek Elekről, a nagy mesemondóról.
A Magyar Olvasótársaság kezdeményezésére 2005-től, azaz 19 éve szeptember 30-án, Benedek „Apó” születésnapján ünnepeljük a meséket.
Ezt a napot azzal a céllal kezdeményezték, hogy a pedagógusok, könyvtárosok és a mesével foglalkozó szakemberek felhívják mindenki – a meseszerető gyerekek és felnőttek – figyelmét a mesék tiszteletére, fontosságára. A Vörösmartyban stúdiós megemlékezés során elevenítették fel az 5.a osztály tanulói a nap jelentőségét, majd a híres színművész-mesemondó, Szabó Gyula tolmácsolásában hallgathattak meg egy mesét iskolánk tanulói.
Új színfoltja volt a napnak, hogy az alsós osztályok mesevetélkedőn vehettek részt az iskola színháztermében. Az ötfős csapatok tagjai „mesés” jelmezekbe bújva teljesítették a verseny próbáit. Itt számot adhattak mindarról, amit már tudnak a régi és modern kori mesékről. A feladatok között kép-és zenefelismerés, „lencseválogatás”, mézeskalácsevés, mocsárjárás, TOTÓ kitöltése is szerepelt.
A csapatok bátorságukról, erejükről, éles észjárásukról tettek tanúbizonyságot a vetélkedőn. Reméljük, élményekkel teli programot jelentett ez minden résztvevő kisiskolásunk számára!
Fogadjuk meg: „Őseinktől kincsekkel teli tarisznyát kaptunk örökségbe…”, melyet kötelességünk óvni, ápolni és megőrizni az utókor számára!
Szádeczki Marianna
© 2024 Vörösmarty Katolikus-Miskolc